Overbygning
2-årig HF

 

Efterslægten tilbyder overbygning til den 2-årige HF (SOF), der gør dig klar til lange videregående uddannelser. Du kan læse to fag på 3 måneder og få fuld SU.

Overbygning på kun 3 måneder

Din hf-uddannelse giver dig adgang til mange videregående uddannelser – men ikke alle. Vil du have mulighed for at søge ind på en lang videregående uddannelse, har du brug for en overbygning. Tjek ug.dk mht. specifikke og generelle adgangskrav til den enkelte uddannelse.

På Efterslægten kan du tage din overbygning på kun 3 måneder. Vi tilbyder dig et intensivt forløb med to fag, som du selv vælger – med tanke på din videregående uddannelse.

Vi anbefaler, at du tager din overbygning umiddelbart efter, du har fået din hue. Så er du stadig i gamet, og du får gennemført forløbet, inden du kommer godt i gang med noget andet. Men det bliver aldrig for sent – du kan altid komme tilbage og tage din overbygning.

Vores intensive forløb ligger fra slutningen af september til starten af december eller fra slutningen af februar til slutningen af maj.

Alt der er godt at vide

Her kan du læse om alt, hvad der er godt at vide om overbygning på Efterslægten

Tilrettelæggelse – fag i efteråret 2025

De fag, du vælger på din overbygning, kan ligge på forskellige tidspunkter. Du må vælge dine fag sådan, at de ikke ligger på samme tid.

Læg mærke til, at Engelsk A både kan tages om formiddagen og om eftermiddagen, og at nogle fag tages på e-learning.

Fag på e-learning er ikke skemalagte. Dem gennemfører du selvstændigt over nettet.

Vælg 2 fag til din overbygning

overbygningsflyer

Nyt fag: Læs idræt B på tre måneder i foråret 2025

Start  februar med eksamen primo maj. Hvis du vil høre mere, så kontakt studievejleder Marta: BA@hfc.dk

 

Bliv klar til lang videregående uddannelse

Efterslægten tilbyder overbygning til den 2-årige HF (SOF), der gør dig klar til lange videregående uddannelser. Du kan læse to fag på 3 måneder og få fuld SU.

 

Læs vores brochure

Vælg to fag til din overbygning

På Efterslægten har vi et bredt tilbud af fag til din overbygning (SOF). Du sammensætter selv din overbygning ved at vælge to af fagene herunder.
De fleste fag tilbyder vi som almindelig undervisning.
Andre fag tilbyder vi som e-learning, hvilket vil sige, at du gennemfører
undervisningen selvstændigt over nettet.

 

Opgrader 2 fag til et højere niveau

Din overbygning skal bestå af to fag, som du opgraderer til mindst et B-niveau og et A-niveau. Det betyder, at du skal vælge to fag, som du tidligere har aflagt eksamen i, men nu tager på et højere niveau. Men husk på:

  • Du kan ikke overføre fag, du har haft. Hvis du f.eks. allerede har haft Samfundsfag B, kan du ikke vælge det igen.
  • Du kan ikke springe et niveau over. Har du f.eks. ikke haft Matematik B kan du ikke få Matematik A.

Grunde til at du skal tage overbygning på Efterslægten

Tilmelding

 

Alle HF’ere kan tage en overbygning på Efterslægten. Du behøver ikke at have taget din HF på Efterslægten for at læse overbygningen hos os.

Du kan også henvende dig personligt.

Tilmeldingen åbner d. primo

Tilmeld dig gratis til overbygningen ved at kontakte vores studievejledning, enten via mail eller telefon